Romantik Bir Tatil Rotası: Santorini

Mavi çatılı beyaz evlerin arasında, mis kokulu begonviller, erguvanlar ve limon ağaçları ile bezenmiş sokaklar… Masmavi suların kırmızı siyah kumsallarla buluşması… Enfes şaraplar eşliğinde, muhteşem günbatımları… Volkanik toprağın sıradışı mamülleri ile sıradışı olduğu kadar da leziz yemekler… Yunanistan’ın cennetten bir köşe sanabileceğiniz bu volkanik adası, balayı çiftleri ya da romantik bir tatil yapmak isteyenler için eşsiz bir deneyim sunuyor.

Öncelikle şunu belirtelim: Tıpkı diğer Yunan Adaları gibi Santorini’de turizm alanındaki popülerliğine ve tüm şatafatına rağmen dokusundan bir şey kaybetmemiş, kıyılarıyla ve küçük yerleşim yerleriyle doğallığını koruyor. 12 Kiklad Adası’ndan biri olan Santorini milattan önce yaşamış olan Kiklad Uygarlığı’nın tarihi mirasını taşımaktadır. Ayrıca M.Ö. 1450 yılında patlayan volkan adaya bugünkü hilal şeklini vermiştir.

Santorini’nin Masalsı Köyleri

Adanın en büyük yerleşim yeri olan Fira (Thira) mavi beyaz sevimli evleri, kiliseleri, çinili avluları ve dar sokaklarıyla mutlaka görülmesi gereken şirin bir yer. Skala Limanı’ndan Fira’ya ulaşmak için 600 basamaklı merdiveni çıkmak istemezseniz adanın klasiklerinden olan eşekler emrinizde. Bir diğer seçenek ise teleferiği kullanmak.

Oia köyü ise sükunetten hoşlananlar için biçilmiş kaftan. “Dünyanın en güzel gün batımı burada izlenir” diyenler kesinlikle haksız değiller. Bu sebeple her akşam günbatımında yüzlerce insan Ada’nın az suyla yetişen müthiş üzümlerinden üretilmiş, meşhur şarapları eşliğinde kıpkızıl güneşin masmavi Ege Deniz’ne dalışını izliyorlar. Fira ve Oia arasında yer alan İmeroigli, Firostefani ve Megalochori köyleri ise şık taraçalı, konforlu butik otelleri ile lüksün zarafetle buluştuğu yerler.

Santorini’nin Sıradışı Plajları

 

Volkanik bir ada olan Santorini siyah ve kırmızı renkli plajlara sahip. Akrotiri kalıntılarının yakınındaki Kokkini Paralia, devasa kaya manzarasıyla muhteşem bir deneyim sunuyor. Turistler en çok Perissa ve Kamari’yi tercih etse de; Oia köyüne yakın, yüzerken yel değirmeni ve şirin evleri seyredebileceğiniz Ammoudi Plajı oldukça romantik bir yer.

Açıkçası bu şahane tatil cennetinde yapılacak çok şey var. Hepsine vakit bulabilir misiniz bilmiyoruz, ama biz kısaca hepsinden bahsedelim istiyoruz.

Öncelikle 1956’da meydana gelen volkanik patlama öncesi ve sonrasını içeren fotoğrafları görebileceğiniz Megaro Gyzi Müzesi’ni ve Fira’daki Prehistorik Thera Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Alışveriş için Ada’nın ana caddesi sayılan Agiou Mina’da bulunan, zeytin ağacından yapılan objeler, kuklalar ve pek çok çeşit hediyelik eşya satan dükkânlara da uğrayabilirsiniz. Santorini’nin simgelerinden mavi kubbeli, beyaz çan kuleli Agiou Mina Kilisesi de bu cadde üzerinde yer almaktadır.

Canınız merkezden uzaklaşmak, daha sakin bir yerlere gitmek isterse Skala Limanı’ndan tekneyle volkanik Nea Kameni Adası’na gidip termal çamur banyolarına girebilirsiniz.

Tabii Santorini gibi bir adaya özellikle de balayı veya romantik tatil için gidecekseniz gece hayatı da sizin için önemli olmalı. Ada’da eğlence akşam saat sekiz civarında tavernalarda, bol zeytinyağlı Ada’nın volkanik toprağında yetişen küçük domatesleri, yarık bezelyeleri ve  geberotunu da içeren yöresel mezeler, deniz ürünleri ve uzo eşliğinde başlıyor. Gece 12 gibi ise eğlencenin ritmi artıyor ve sabaha kadar devam ediyor. Tabii gece hayatının vazgeçilmez adresi ise Fira.

Santorini’ye Giderken

Santorini’de ılıman Akdeniz iklimi hakimdir. Mayıs ve Eylül ayları arası Ada’yı ziyaret etmek için en iyi zamandır.

Ada’ya, Atina ve Selanik’ten uçak seferleri yapılmaktadır. Pire Limanı’ndan her gün yapılan feribot ya da deniz otobüsleriyle de ulaşım imkanı vardır. Yunanistan’a giriş için Schengen Vizesi ve 6 ay geçerli pasaport gerekmektedir.

 

  • 6
    Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir