Belçika’nın Flandra bölgesinin, Batı Flandra Eyaleti’nin başkenti olan Brüj, romantik şehirler başlığının zirve yapan destinasyonudur. Çikolata kokulu Arnavut kaldırımlı sokakları, 13. yüzyıl malikanelerinin arasından dolaşan kanalları, çiçek pazarları, yel değirmenleri ile tam bir aşıklar kentidir. Ortaçağdan günümüze kadar gelebilmiş bu kentin ortaçağdaki boyutlarının dışına hiç taşmamış olması oldukça ilgi çekicidir. Kendinizi küçük bir kentte, sanki peri masallarının içerisinde gibi hissedeceğiniz, huzurlu bir balayı mı hayal ediyorsunuz? Mutlu haber; balayı tatiliniz için ideal şehiri buldunuz!

Brüjdeyken tek kullanacağınız ulaşım aracı bisiklet, fayton ve şehirdeki kanallar olacak. Bu etkileyici şehre karışıp, sokaklarında kaybolurken, bunların dışında bir ulaşım aracına ihtiyaç duymayacaksınız.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız sizin için enfes kareler yakalayabileceğiniz eşsiz bir yer! Şehrin merkezindeki şirin Orta Çağ evleri, Brüj kanalları üzerinde kuş bakışı manzaraları, dar sokaklar, köprüler, heykeller, kliseler… Adeta açık hava müzesi!

UNESCO kültür miras listesine giren bu büyüleyici kentin ana meydanı olan Market Place, şehrin eşsiz mimarisi görebileceğiniz yerlerin başında yer alıyor. Burada bulunan evlerin büyük bir çoğunluğu ilk günkü dokusunu korumaktadır.
‘Aşk Gölü’ olarak adlandırılan, şirin ördekleri ve kuğuları ile hayranlık uyandırıcı bir atmosfere sahip Minnewater Parkı, çimlerine uzanıp hiç ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer.
366 basamağı tırmanarak ulaşacağınız, 47 çana sahip Çan Kulesi’ne çıkıp, şehri en tepeden izlerken kendinizi buraya mı yerleşsek acaba diye sorarken bulabilirsiniz. Bizden söylemesi 🙂

Brüj’de diyeti bozuyoruz!  Öyle bir şehir düşünün ki sokakları  patates kızartması, çikolata, waffle kokuyor! Çikolata ve biranın başkenti  bu şehirde çeşit çeşit çikolataları ve biraları tadabileceksiniz. Brüj’deyken mutlaka tencerede haşlanmış midye ve patates kızartması ile bira ikilisinin keyfini çıkarmalısınız. Üzerine de tatlı olarak bir güzel Waffle süper gider!

Peki Brüje ne zaman gidilir?  Brüj’ün kışları çok soğuk geçiyor. Yılın en sıcak zamanı Haziran-Ağustos aylarıdır. Bu dönemde en düşük sıcaklık 18 derecedir. Aynı zamanda kentin en önemli festivalleri de bu aylar arasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle yaz sezonu turistler tarafından en çok tercih edilen zamanıdır. Aynı zamanda tatil sezonunun başlamasından dolayı da epey kalabalık olduğu zamandır. Eğer şehrin daha sakin zamanında gitmek isterseniz sıcaklıkların arttığı Nisan Mayıs ayları ve Eylül ayı da ideal olabilir.

Belkiça’nın Fransızca, Almanca ve Felemenkçe olmak üzere 3 tane resmi dili var. Brüj’de ise genel olarak Flemenkçe konuşuluyor. Para birimleri Euro’dur. Türkiye’den direkt uçuş olmadığı için Belçika’ya uçarak oradan yaklaşık 1 saat 20dakikada’lık bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Belçika’ya gidebilmeniz için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Ve son notumuz gitmeden önce In Bruges filmini izleyin, filmde şehre dair gördüğünüz hemen her kareyi şehre gittiğinizde canlı canlı göreceksiniz. Daha fazla bilgi almak için veya tatil planı yapmak için bize ulaşmaktan çekinmeyin.

 

 

 

  • 3
    Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir