Havana’da Eşsiz Bir Balayı

Her birimiz balayımızın eşsiz olmasını, farklı ve unutulmaz olmasını isteriz. Müzikleri, yemekleri, renkleri ve de alışılmışın dışında hayatları ile muhteşem bir atmosfere sahip olan Havana, sizce de harika bir balayı rotası değil mi? Her bir anın sıradışı olacağı bir balayı için sizin de tercihiniz Havana’dan yana olabilir. Tam da bu noktada aklınızı kurcalayan pek çok soru işaretinin olduğunu biliyoruz ama endişelenmeyin. Şimdi hep birlikte bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Havana’ya Nasıl Gidilir?

Havana’ya İstanbul üzerinden hem direkt uçuşlar ile hem de aktarmalı uçuşlar ile gidilebilir. Amsterdam, Frankfurt gibi şehirler üzerinden aktarmalı olarak gidilebiliyor ancak elbette ki direkt uçuşlar çok daha sorunsuz, çok daha konforlu olacaktır. Varış noktanız ise Havana Jose Marti Uluslararası Havalimanı olacaktır. Eğer doğrudan Havana’ya değil de Küba’nın başka bir şehrine varış yapacaksanız, bu şehirlerden Havana’ya tren ya da otobüsler ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Havana Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Havana’ya gitmeyi düşünenlerin, bu güzel rotada balayı yapmak isteyenlerin ne yenir, ne içilir, nereleri görülmelidir gibi soruların cevaplarından önce bilmesi gereken bazı önemli bilgiler var. Burada konuşulan resmi dil İspanyolca’dır. Galiçya dili ve Korsika dili de duyulabilen şehirde, İngilizceniz ile sorunsuzca gezebilirsiniz. Havana ile Türkiye arasında 8 saatlik bir zaman farkı söz konusudur. Kullanılan para birimine gelecek olursak, aslında iki farklı para birimi kullanılır. Biri yerel Pezo (CUP) diğeri ise turistlerin kullandığı Pezo (CUC) olarak ifade edilir. Turistlerin kullandığı Pezo (CUC) ile şehrin her yerinde sorunsuzca alışveriş yapabilirsiniz. Havana’da şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiniz araçlar ile otobüs, taksi ve coco adı verilen 3 tekerlekli araçlardır. Taksilerin Retro havası insanı oldukça etkilediğinden tercih edilebilirdir ancak mümkün olduğunca yürüyerek gezmeniz, Havana’nın müzik dolu sokaklarında keyif dolu anılar biriktirmeniz demektir. Bu yüzden gerekmedikçe toplu taşıma araçlarını ya da taksileri tercih etmemeniz önerilir. Son olarak ikliminden de söz etmemiz gerekirse, Havana tropikal iklime sahip olan bir şehirdir. Ortalama 20 derece sıcaklığı ile tüm yıl boyunca gidilebilecek harika bir rotadır.

Havana’da Gezilecek Yerler

Bugün hala Komünist rejimin etki gösterdiği Küba’nın en görülesi şehirlerinden biridir Havana ve bu yönüyle de ziyaret edeceğiniz pek çok ülkeden, pek çok şehirden farklıdır. Bu özelliğine bağlı olarak da ünlenen pek çok görülesi turistik noktaya sahiptir.

Devrim meydanı yani orijinal adı ile Plaza de La Revolucion bunlardan biridir. Dünyanın en büyük 31. Meydanı olma özelliği taşıyan bu meydan, adeta şehrin merkezi ve bugün hala her türlü eylem ve protesto burada gerçekleşiyor.

Diğer taraftan Küba denilince Jose Marti akla gelir. Bu ülkede, bu şehirde halkın en çok sevdiği ve değer verdiği isimlerden biridir Jose Marti. Sömürge yönetimine karşı eylemleri sebebi ile sürgün edilen, İspanyollar ile girdiği çatışmada da hayatını kaybeden Jose Marti adına yapılan anıt ise Devrim meydanının tam da merkezinde yer alır.

Küba’nın başkenti Havana’da görülesi tarihi yapılardan biri olan Capitolio Nacional, kapalı alanda yer alan dünyanın en büyük 3. Heykelini sergiliyor ve muhteşem bir elmas replikasını ziyaretçileri ile buluşturuyor. Ayrıca mimarisi de ilgilenenler için görülmeye değerdir.

 

Plaza de Armas, Havana’ya gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Aslında eski bir meydan olan bu bölgede, bugün ikinci el Açıkhava kitap pazarı kuruluyor ve burada bulunan pek çok kafe ve restoran oldukça ilgi görüyor. Diğer taraftan Plaza de Armas’ın etrafında yer alan turisttik pek çok noktada bu meydanı değerli kılıyor.

El Templete yani eski tapınak, Havana Kent Müzesi, Castillo de la Real Fuerza yani eski kale ve Modern seramik sanatı müzesi gibi pek çok ziyaret noktası bu meydanın yakın çevresinde yer alır ve görülmeye değer noktalardır. Bir de dilerseniz otomobil müzesini ziyaret edebilirsiniz. Burada Che’nin kullandığı otomobili de görmek mümkündür ve keyifli bir müze gezisi imkânı elde edilebilir.

Havana’da gezilesi görülesi oldukça fazla yer var ve hepsini saymak neredeyse imkânsız ama son olarak belirtelim ki Havana Balayında Malecon sahil şeridi, Calle Obispo adı verilen alışveriş caddesi ve dünya mirası listesinde yer alan Eski Havana bölgesi ile buradaki Devrim Müzesi görülesi yerlerdir.

Deniz, Kum, Güneş

Havana’ya 10 dakika mesafede yer al alan Playa del Este bembeyaz kumsalı, her zaman gülümseyen güneşi, yeşil ve mavinin farklı tonlarını sergilemesi, mercan kalıntıları ile turistlerin ilgisini çeken muhteşem bir plaj.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir